2023 Çaldıran Koşusu’na Blue Sunset & Ayhan Kurşun İmzası !

Yıl içinde kuvvet ve kabiliyetlerini ispat etmiş, birbirinden başarılı
2 yaşlı 13 İngiliz tayının birincilik mücadelesi verdiği 2023 yılı Çaldıran Koşusu, 22 Ekim Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda, programın 6. mücadelesi olarak gerçekleşti.

1937 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen ve bu yıl 86. kez gerçekleşen Çaldıran Koşusu (G1), 1600 metre mesafe üzerinden çim pistte gerçekleştirildi.

Yılın ve sezonun sonucu merakla beklenen önemli randevularından biri olan ve geçtiğimiz yıl Cosmic Kid isimli safkanın birinciliği ile sonuçlanan 86. Çaldıran Koşusu‘nu (G1); Deniz Kurtel‘in sahibi olduğu, Mozaik Org. San. Tic. A.Ş. tarafından yetiştirilen, antrenörlüğünü ise Hakan Yüzbaşı‘nın üstlendiği doru erkek tay Blue Sunset (Air Vice Marshal – Visarno / Kitten’s Joy) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Keyifli bir mücadeleye tanıklık ettiğimiz koşuda ikinciliği, Festival Fever (Tizway – So Probable) Ahmet Çelik idaresinde elde ederken, Hışman Çizik ile bu koşuya katılan Çaldıran (Marcavelly – Silver Heart / Lion Heart) üçüncü, sonlarda güçlü ataklar sergileyen Giz (Run Away And Hide – Şeker Ayşe / Barnato) Görkem Özçelik ile dördüncü ve son olarak eküri taylardan Resne (Hep Beraber – Ruse / Marcavelly) Mertcan Çelik idaresinde beşinci oldu.

Kazanan Blue Sunset  için bitiriş derecesi 1.36.09 olarak kayıtlara geçerken, koşudaki farklar 2 Boy – Boyun – 1 Boy – 1/2 Boy şeklinde oluştu.

Koşunun videosu için tıklayınız.

Bunları da sevebilirsiniz