Proteus Nimet Üyken Koşusu’nda ilk KV galibiyetine ulaştı.

TJK Onursal üyesi merhum , değerli gazeteci ve yazar Nimet Üyken anısına düzenlenen koşu (KV-6), 13 Ocak Cumartesi akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.

3 yaşlı İngiliz taylarının 1300 metre sentetik piste çıktığı mücadeleyi Duygu Fatura’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu Proteus (Myboycharlie – Baiadera / Tertullian) jokeyi Vedat Abiş’le kazanmayı başardı. Dinçer Sevgili antrenesindeki doru erkek tay, yarış yaşamının 6. startında 3. galibiyetine imza attı.

5 safkanın katıldığı koşuyu Havoc (Native Khan – Neferu / Unaccounted For) ikincilikle tamamlarken, My Little Girl (Piano Sonata – Vapour Musing / Manduro) üçüncülükte, Mr Cino (Graystorm – Kalila / Powerscourt) dördüncülükte, Dream Twice (Bushranger – Athena / Shrewd Idea) da beşincilikte yer aldı.Kazanan Proteus için bitiriş derecesi 1.18.33 olarak kayıtlara geçti, farklar ise Boyun – 2,5 Boy – Boyun – 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Yarışın ardından düzenlenen törende, kazanan tayın sahibi, Kulübümüz Asli Üyesi Duygu Fatura’ya kupasını, Yönetim Kurulu Üyemiz Gülnur Gülerce takdim etti.Şeref Tribünü’ndeki törene Yönetim Kurulu Üyemiz Can N. Güven de katıldı.

Nimet Üyken

1919 yılında İstanbul’da doğan Nimet Üyken, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık stajı yaparken, aynı zamanda Vakit Gazetesi’nde spor yazarı olarak gazeteciliğe başladı. 1943-44 yıllarında Tanin Gazetesi’nde sorumlu müdür, 1947-48 yıllarında Yeni Sabah Gazetesi’nde spor müdürü olarak çalıştı. 1945 yılında yayın hayatına başlayan Derbi isimli yarış dergisini, 1987 yılına kadar aralıksız olarak yayımladı. Cumhuriyet, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Gazete’de yarış yazarlığı yapan Üyken, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi olarak da görev yaptı. 1988 yılında Komiserler Kurulu Başkanlığı yapan Nimet Üyken, 1992 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne, 1997 yılında ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülü’ne layık görüldü. “At Yarışçılığı’nda 65 Yıl” ve Türkiye Jokey Kulübü’nün 50. yılı vesilesi ile kaleme aldığı “Türkiye Jokey Kulübü’nün Tarihçesi” isimli iki kitabı bulunan Üyken, 1984 yılında Türkiye Jokey Kulübü Onursal Üyesi seçildi. 2009 yılında aramızdan ayrılan değerli gazeteci, yazar Nimet Üyken’i, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir