TAŞAN ‘dan Rekorla Gelen A-3 Zaferi !

3 Kasım Cuma günü, Bursa Osmangazi Hipodromu’nda düzenlenen ve sezonun 4+ yaşlı safkan Arap atları için önemli sınavlarından biri olan Uludağ Koşusu, saat 16.30’da gerçekleşti. 

250 milyon yıl önce Jeolojik dönemde oluştuğu tahmin edilen, Bursa ilinin en önemli noktalarından biri olan Uludağ adına düzenlenen koşu, (Açık-A3 / DHÖW) 4+ yaşlı 10 safkan Arap atının katılımıyla, kum pistte 2000 metre mesafede gerçekleşti. 2023 yılı Uludağ Koşusu‘nu; Sultansuyu Tarım İşletmesi yetiştirmesiT. İzzet Aksoy‘un sahibi, Alper Tepebaşı’nın antrenörü olduğu, 6 yaşındaki doru erkek safkan Taşan (Tümöz Bey – Kamuran / Haberbatur) jokey Mustafa Çiçek ile kazandı. Bursa’da ilk kez start alan safkan aynı zamanda jokeyi Mustafa Çiçek ile buluştuğu ilk startında galibiyete uzanarak 26. startında 9. galibiyetini elde etti.

Koşunun videosu için tıklayınız

Keyifli mücadele sonucunda ikinciliği, kazanan Taşan’ın ekürisi Rüzgardahan (Yakupbey – Çığırtkan / Halid) jokeyi Özcan Yıldırım ile elde ederken, Muhammed Mir Bilgin idaresindeki Tabip (Özhaber – Rüzgarlı Nehir / Tigres Light) ile üçüncü, Nevzat Avci ile bu koşuya katılan Havza Aslanı (Tamerinoğlu – Badekızım / Demirkazık) dördüncü ve Çelikkalkan (Emael – Venüs / Araslı) ise Mehmet Akyavuz ile beşinci oldu.

Pist rekoru kırarak kazanan Taşan için bitiriş derecesi 2.18.40 olurken, farklar ½ Boy-7 Boy-4 ½ Boy-2 ½ Boy şeklinde sonuçlandı.

Bunları da sevebilirsiniz